The 2015 Bram Stoker Awards Preliminary Ballot Announced

Share on Facebook24Tweet about this on TwitterShare on Google+1Pin on Pinterest1Share on Reddit0

This Ballot is a Useful Guide To Discovering New Horror Reads:

Bram Stoker Awards

Every year since 1987, The Horror Writers Association recognizes the best in horror genre writing with the Bram Stoker Awards.  The association just announced their Preliminary Ballot for the 2015 Bram Stoker Awards . The HWA is the premiere writers organization in the horror and dark fiction genre.

Voting members of the HWA have until February 15 to vote on the  preliminary ballot and the final ballot, based off this first-round of votes, will be announced in late February (we’ll be sure to share it with you as soon as it’s announced, dear readers).

Here is the Preliminary Ballot in it’s entirety:

Superior Achievement in a Novel

  • Barker, Clive – The Scarlet Gospels (St. Martin’s Press)Bates, Jeremy – The Catacombs (World’s Scariest Places: Book Two) (Ghillinnein Books)

    Clines, Peter – The Fold (Crown)

    Collings, Michaelbrent – The Deep (self-published)

    Faherty, JG – The Cure (Samhain Publishing)

    Ferrario, Keith – Monster (Samhain Publishing)

    Freivald, Patrick – Black Tide (JournalStone Publishing)

    Johnson, Jeremy Robert – Skullcrack City (Lazy Fascist Press)

    Klavan, Andrew – Werewolf Cop (Pegasus)

    Lane, Leigh M. – The Private Sector (Eldritch Press)

    Talley, Brett J. – He Who Walks in Shadow (JournalStone Publishing)

    Tremblay, Paul – A Head Full of Ghosts (William Morrow)

Superior Achievement in a First Novel

  • Alameda, Courtney – Shutter (Feiwel & Friends)Cushing, Nicole – Mr. Suicide (Word Horde)

    Erb, Thom – Heaven, Hell, or Houston: A Zombie Thriller (Severed Press)

    Harmon, Kenneth W. – The Amazing Mr. Howard (JournalStone Publishing)

    Hawkins, Scott – The Library at Mount Char (Crown)

    Herrman, Heather – Consumption (Hydra)

    Kirk, Brian – We Are Monsters (Samhain Publishing)

    McIlveen, John – Hannahwhere (Crossroad Press)

    Romines, Kyle Alexander – The Keeper of the Crows (Sunbury Press, Inc.)

    Smith, John Claude – Riding the Centipede (Omnium Gatherum)

 Superior Achievement in a Young Adult Novel

  • Brozek, Jennifer – Never Let Me Sleep (Permuted Press)Chupeco, Rin – The Suffering (Sourcebooks Fire)

    Collings, Michaelbrent – The Ridealong (self-published)

    Dixon, John – Devil’s Pocket (Simon & Schuster)

    Hill, Will – Department 19: Darkest Night (HarperCollins Children’s Books)

    Hurley, Tonya – Hallowed (Simon & Schuster)

    Johnson, Maureen – The Shadow Cabinet (Penguin)

    Sattin, Samuel – The Silent End (Ragnarok Publications)

    Varley, Dax – Bleed (Garden Gate Press)

    Welke, Ian – End Times at Ridgemont High (Omnium Gatherum)

Superior Achievement in a Graphic Novel

  • Bunn, Cullen – Harrow County, Vol. 1: Countless Haints (Dark Horse Comics)Gischler, Victor – Hellbound (Dark Horse Books)

    Kipiniak, Chris – Behemoth (Monkeybrain Comics)

    Kirkman, Robert – Outcast, Vol. 1: A Darkness Surrounds Him (Image Comics)

    Lucarelli, David – The Children’s Vampire Hunting Brigade, Vol. 2: Age of the Wicked (Creator’s Edge Press)

    Snyder, Scott – Wytches, Vol. 1 (Image Comics)

    Tobin, Paul – Colder, Vol. 2: The Bad Seed (Dark Horse Comics)

    Weller, Sam, Chris Ryall, Carlos Guzman and Mort Castle (editors) – Shadow Show: Stories in Celebration of Ray Bradbury (IDW Publishing)

Superior Achievement in Long Fiction

  • Braunbeck, Gary A. – Paper Cuts (Seize the Night) (Gallery Books)Eads, Ben – Cracked Sky (Omnium Gatherum)

    Edelman, Scott – Becoming Invisible, Becoming Seen (Dark Discoveries #30)

    Gunhus, Jeff – The Torment of Rachel Ames (Seven Guns Press)

    Mannetti, Lisa – The Box Jumper (Smart Rhino Publications)

    McGuire, Seanan – Resistance (The End Has Come) (Broad Reach Publishing)

    O’Neill, Gene – At the Lazy K (Written Backwards)

    Parent, Jason – Dia de los Muertos (Bad Apples 2) (Corpus Press)

    Partridge, Norman – Special Collections (The Library of the Dead) (Written Backwards)

    Yardley, Mercedes M. – Little Dead Red (Grimm Mistresses) (Ragnarok Publications)

Superior Achievement in Short Fiction

  • Bailey, Dale – Snow (Nightmare Magazine #33)Boston, Bruce – A Trader on the Border of the Mutant Rain Forest (Daily Science Fiction)

    Braum, Daniel – An American Ghost in Zurich (Savage Beasts) (Grey Matter Press)

    Gonzalez, Michael Paul – Choking Hazard (Winter Horror Days) (Omnium Gatherum)

    Jonez, Kate – All the Day You’ll Have Good Luck (Black Static #47)

    Manzetti, Alessandro – The Massacre of the Mermaids (The Massacre of the Mermaids) (Kipple Officina Libraria)

    O’Neill, Gene – The Algernon Effect (White Noise Press)

    Palisano, John – Happy Joe’s Rest Stop (18 Wheels of Horror) (Big Time Books)

    Southard, Nate – The Cork Won’t Stay (Nightmare Magazine #34)

    Walters, Damien Angelica – Sing Me Your Scars (Sing Me Your Scars) (Apex Publications)

    Wong, Alyssa – Hungry Daughters of Starving Mothers (Nightmare Magazine #37)

Superior Achievement in a Screenplay

  • Benson, Justin – Spring (XYZ Films)del Toro, Guillermo, & Matthew Robbins – Crimson Peak (Legendary Pictures)

    Franz, Veronika, and Severin Fiala – Goodnight, Mommy (Ulrich Seidl Film Produktion)

    Fuller, Bryan, Steve Lightfoot & Nick Antosca – Hannibal: The Wrath of the Lamb (Dino De Laurentiis Company)

    Gimple, Scott M. – The Walking Dead: Here’s Not Here (AMC)

    Logan, John – Penny Dreadful: And Hell Itself My Only Foe (Showtime)

    Logan, John – Penny Dreadful: Nightcomers (Showtime)

    Mitchell, David Robert – It Follows (Northern Lights Films)

    Waititi, Taika & Jemaine Clement – What We Do in the Shadows (Unison Films)

    Zahler, S. Craig – Bone Tomahawk (Caliber Media Company)

Superior Achievement in an Anthology

  • Bailey, Michael – The Library of the Dead (Written Backwards)Datlow, Ellen – The Doll Collection: Seventeen Brand-New Tales of Dolls (Tor Books)

    Delany, Shannon, and Judith Graves – Beware the Little White Rabbit (Leap Books, LLC)

    Golden, Christopher – Seize the Night (Gallery Books)

    Jones, Stephen – Horrorology (Quercus Publishing)

    Kilpatrick, Nancy, and Caro Soles – nEvermore! (Edge Science Fiction and Fantasy Publishing)

    Maberry, Jonathan – X-Files: Trust No One (IDW Publishing)

    Miller, Eric – 18 Wheels of Horror (Big Time Books)

    Murano, Doug, and D. Alexander Ward – Shadows Over Main Street (Hazardous Press)

    Nassise, Joseph, and Del Howison – Midian Unmade (Tor Books)

    Rector, Jeani – Shrieks and Shivers from the Horror Zine (Post Mortem Press)

    Thomas, Richard – Exigencies (Dark House Press)

Superior Achievement in a Fiction Collection

  • Braunbeck, Gary – Halfway Down the Stairs (JournalStone Publishing)Brozek, Jennifer – Apocalypse Girl Dreaming (Evil Girlfriend Media)

    Cummings, Shane Jiraiya – The Abandonment of Grace and Everything After (Brimstone Press)

    Cushing, Nicole – The Mirrors (Cycatrix Press)

    Everson, John – Sacrificing Virgins (Samhain Publishing)

    Grant, Taylor – The Dark at the End of the Tunnel (Crystal Lake Publishing)

    Litherland, Neal F. – New Avalon: Love and Loss in the City of Steam (James Ward Kirk Publishing)

    O’Neill, Gene – The Hitchhiking Effect (Dark Renaissance Books)

    Snyder, Lucy A. – While the Black Stars Burn (Raw Dog Screaming Press)

    Warner, Matthew – Dominoes in Time (Cemetery Dance Publications)

Superior Achievement in Non-Fiction

  • Everett, Justin, and Jeffrey H. Shanks (ed.) – The Unique Legacy of Weird Tales: The Evolution of Modern Fantasy and Horror (Rowman & Littlefield Publishers)Hutchinson, Sharla, and Rebecca A. Brown (ed.) – Monsters and Monstrosity from the Fin de Siècle to the Millennium (McFarland and Company)

    Jones, Stephen – The Art of Horror (Applause Theatre & Cinema Books)

    Knost, Michael – Author’s Guide to Marketing with Teeth (Seventh Star Press)

    Mynhardt, Joe, & Emma Audsley (editors) – Horror 201: The Silver Scream (Crystal Lake Publishing)

    Olson, Danel – Studies in the Horror Film: Stanley Kubrick’s The Shining (Centipede Press)

    Soderlund, Sarah – Haunted by the Abyss: The Otherworldly Experiences of Paranormal (Llewellyn Publications)

    Southall, Richard – Haunted Plantations of the South (Llewellyn Publications)

Superior Achievement in a Poetry Collection

  • Boston, Bruce – Resonance Dark and Light (Eldritch Press)Crum, Amanda – The Madness in our Marrow (Amanda Crum)

    Gailey, Jeannine Hall – The Robot Scientist’s Daughter (Mayapple Press)

    Hanson, Michael H. – Dark Parchments (MoonDream Press)

    Manzetti, Alessandro – Eden Underground (Crystal Lake Publishing)

    Opperman, K.A. – The Crimson Tome (Hippocampus Press)

    Randolph, Michael – Poetic Allegories (Eldritch Press)

    Schwader, Ann – Dark Energies (P’rea Press)

    Simon, Marge – Naughty Ladies (Eldritch Press)

    Wytovich, Stephanie M. – An Exorcism of Angels (Raw Dog Screaming Press)

 

 

 

 

The Final Ballot (Bram Stoker Award nominees for 2015 calendar year) will be announced on February 23, 2016 and winners will be announced on May 14th at the gala awards presentation held in  Las Vegas, Nevada, as part of the first annual StokerCon.

Looks like we’ve got a lot of reading to do! What is your favorite horror writer or book of 2015? Did it make the ballot?

courtesy of Horror Writers Association

GET OUR NEWSLETTER
Get your daily macabre rolled up into one weekly newsletter so you won't miss any of the horror.
We hate spam. Your email address will not be sold or shared with anyone else.
Share on Facebook24Tweet about this on TwitterShare on Google+1Pin on Pinterest1Share on Reddit0